انواع گازهای طبی و صنعتی

در صنایع شیمیایی از گازهای فنی مختلف مانند نیتروژن، اکسیژن، هلیوم، دی اکسید کربن، آرگون و همچنین گازهای قابل احتراق مانند گاز طبیعی، متان یا پروپان استفاده می شود.


اکسیژن

اکسیژن یک گاز واکنشی بی رنگ و بی بو و جزء حیاتی هوا است. کمی کمتر از 21 درصد جو زمین را تشکیل می دهد و فراوان ترین عنصر در پوسته زمین است که عمدتاً به شکل اکسیدها، سیلیکات ها و کربنات ها است. علاوه بر استفاده از آن به عنوان گاز تنفسی برای کاربردهای بهداشتی، اکسیژن دارای خواص اکسید کننده قوی است که می تواند با بهبود عملکرد، بهینه سازی عملکرد، کاهش هزینه ها و کاهش ردپای کربن در مقایسه با سایر سوخت ها، برای بسیاری از صنایع مفید باشد. غنی‌سازی یا جایگزینی هوا با اکسیژن باعث افزایش کارایی فرآیند شیمیایی و بیولوژیکی می‌شود. کاربردهای استفاده از اکسیژن شامل احتراق، اکسیداسیون، تخمیر، تصفیه فاضلاب و آبزی پروری است. در ترکیب با گازهای سوختی یا آرگون (Ar) و دی اکسید کربن (CO2)، اکسیژن برای برش فلز، جوشکاری، روسری کردن، سخت شدن، تمیز کردن و ذوب کردن کاربردها استفاده می شود. در صنایع غذایی، از اکسیژن برای حفظ رنگ تازه و طبیعی گوشت قرمز استفاده می شود.

اکسیژن،

آرگون

آرگون (Ar)، عنصر شیمیایی، گاز بی اثر گروه 18 (گازهای نجیب) جدول تناوبی، از نظر زمینی فراوان ترین و از نظر صنعتی بیشترین استفاده را در بین گازهای نجیب دارد. گاز آرگون بی رنگ، بی بو و بی مزه (1894) توسط دانشمندان بریتانیایی لرد رایلی و سر ویلیام رمزی از هوا جدا شد. گاز سنگین‌تری که پس از حذف اکسیژن و نیتروژن از هوا باقی می‌ماند، اولین گاز نجیب‌ای بود که روی زمین کشف شد و به دلیل بی‌اثر بودن شیمیایی آن، از کلمه یونانی argos، «تنبل» نام‌گذاری شد. (هلیوم در سال 1868 به صورت طیف سنجی در خورشید شناسایی شده بود.) آرگون به صورت صنعتی با تقطیر جزئی هوای مایع استخراج می شود. آرگون بیشتر به عنوان یک گاز محافظ بی اثر در جوشکاری و سایر فرآیندهای صنعتی با دمای بالا استفاده می شود که در آن مواد معمولاً غیر واکنشی واکنش پذیر می شوند. به عنوان مثال، برای جلوگیری از سوختن گرافیت، از جو آرگون در کوره های الکتریکی گرافیت استفاده می شود. آرگون همچنین در لامپ های رشته ای، فلورسنت و سایر لوله های تخلیه گاز استفاده می شود. آرگون یک لیزر گاز آبی-سبز متمایز می سازد. آرگون همچنین در استارترهای درخشان فلورسنت استفاده می شود.

آرگوننیتروژن

نیتروژن واکنش پذیر نیست و برای پوشش بسیار عالی است و اغلب به عنوان گاز تصفیه کننده استفاده می شود. می‌توان از آن برای حذف آلاینده‌ها از جریان‌های فرآیند از طریق روش‌هایی مانند جداسازی و پارگی استفاده کرد. با توجه به خواصی که دارد می توان از آن برای محافظت از محصولات با ارزش در برابر آلاینده های مضر استفاده کرد. همچنین ذخیره ایمن، استفاده از ترکیبات قابل اشتعال را امکان پذیر می کند و می تواند به جلوگیری از انفجار گرد و غبار قابل احتراق کمک کند. کاربردهای ترکیبات نیتروژن به طور طبیعی به دلیل اندازه عظیم این کلاس بسیار متنوع است: از این رو، تنها کاربردهای خود نیتروژن خالص در اینجا در نظر گرفته می شود. دو سوم نیتروژن تولید شده توسط صنعت به عنوان گاز و یک سوم باقی مانده به عنوان مایع فروخته می شود. هر زمان که اکسیژن موجود در هوا خطر آتش سوزی، انفجار یا اکسید شدن را به همراه داشته باشد، از این گاز بیشتر به عنوان یک جو بی اثر استفاده می شود. برخی از نمونه ها عبارتند از:
صنایع غذایی
گاز نیتروژن نیز برای ایجاد یک جو غیر واکنشی استفاده می شود. در این روش برای نگهداری غذاها استفاده می شود. به عنوان یک اتمسفر اصلاح شده، خالص یا مخلوط با دی اکسید کربن، برای نیتروژنه کردن و حفظ تازگی غذاهای بسته بندی شده یا حجیم (با به تاخیر انداختن ترشیدگی و سایر اشکال آسیب اکسیداتیو مانند تغییر رنگ). نیتروژن خالص به عنوان افزودنی غذا در اتحادیه اروپا با شماره E941 برچسب گذاری شده است.
صنعت لامپ
لامپ ها نباید با هوا پر شوند زیرا سیم تنگستن داغ در حضور اکسیژن می سوزد. شما هم نمی توانید خلاء را حفظ کنید یا فشار اتمسفر خارجی شیشه را می شکند. بنابراین، آنها باید با گاز غیر واکنشی مانند نیتروژن پر شوند. ما می توانیم به جای نیتروژن از گازهای بی اثر مانند آرگون یا هلیوم استفاده کنیم، اما آنها گران تر و کمیاب تر از نیتروژن هستند.
سیستم های اطفاء حریق
مهار آتش با کاهش غلظت اکسیژن در جایی که آتش خاموش می شود، به دست می آید، در حالی که برای مدت کوتاهی در سطح قابل قبولی برای قرار گرفتن در معرض انسان باقی می ماند.
تولید فولاد ضد زنگ
موارد مختلفی وجود دارد که می توان نیتروژن را در طول فولادسازی به فولاد اضافه کرد، مانند عملیات ذوب، پردازش ملاقه و ریخته گری. نیتروژن بر سختی، شکل پذیری، پیری کرنش و خواص ضربه اثر دارد.
سیستم های پر کردن لاستیک
از نیتروژن برای باد کردن لاستیک های اتومبیل های مسابقه ای و هواپیما استفاده می شود و مشکلات ناشی از رطوبت و اکسیژن هوای طبیعی را کاهش می دهد. احتمال مهاجرت نیتروژن از طریق تایرهای لاستیکی کمتر از اکسیژن است، به این معنی که فشار تایر شما در دراز مدت پایدارتر خواهد بود. این بدان معنی است که فشارهای باد مداوم در هنگام استفاده با گرم شدن لاستیک ها وجود دارد.
سیستم های سوخت هواپیما
در برخی از سیستم های سوخت هواپیما از نیتروژن برای کاهش خطر آتش سوزی استفاده می شود.
تجزیه و تحلیل شیمیایی و صنایع شیمیایی
نیتروژن معمولاً در هنگام آماده سازی نمونه در تجزیه و تحلیل شیمیایی استفاده می شود. برای تغلیظ و کاهش حجم نمونه های مایع استفاده می شود. نیتروژن برای صنایع شیمیایی نیز مهم است. از آن در تولید کود، اسید نیتریک، نایلون، رنگ و مواد منفجره استفاده می شود.
استفاده از نیتروژن با خلوص
نیتروژن خشک و غیر قابل احتراق است و پرژ - پرج نیتروژن از اشتعال گازهای قابل احتراق جلوگیری می کند. به عبارت ساده، تزریق نیتروژن در تجهیزات صنعت نفت و گاز به طور موثری رطوبت و اکسیژن را کاهش می یابد و آب و هوای پایدارتری ایجاد می کند.

شرکت پترو گاز آسمان پیشروترین تامین کننده گازهای صنعتی و آزمایشگاهی اعم از اکسیژن، آرگون، نیتروژن، گازهای میکس و ... با خلوص 99.999 در جنوب ایران است.

نیتروژن

صفحه اصلی

تماس با ما

با ما در تماس باشید و از خدمات نوین ما بهره ببرید

ایران
خرمشهر-شهرک صنعتی

petroaeman@gmail.com

09129274844
09160270410